Mom and kid are grinning and looking into each-other eyes while staying down on sofa. They are joyfully hand-holding and boy is sitting on parent feet. Mother and child together concept

Özel Eğitime Başlarken Anne ve Babalara Öneriler

 1. Çocuğunuzu kabul etmekle işe başlayın. Çocuğunuzu, eşinizi ve kendinizi suçlamayın.Size suçluluk ve yetersizlik duygusu hissettiren her şeyin,zamanla doğru olmadığını göreceksiniz.Bunun için kendinize zaman verin.
 2. Çocuklarınızın yetersizlik durumunu saklamak yerine,onların gereksinimlerini ve özelliklerini ailenize,arkadaşlarınıza ve yakın çevrenize anlatmaya çalışmalısınız.Özel bir çocuğun ihtiyaç duyduğu en büyük gereksinim yeterli ilgi ve sevgidir.
 3. Çocuğunuzun sokağa çıkmasına,oyun oynamasına,arkadaşlık kurmasına yardımcı olun.Çocuğunuzun,konuşmasıyla model olabilecek bir arkadaş çevresi edinmesini sağlayın.Çocuklar akranlarıyla iletişim kurmaya daha hevesli olurlar ve onların davranışlarını model alırlar.
 4. Kendine güvenmesini sağlayın.Gelişim durumuna ve cinsiyetine uygun sorumluluklar verin ve yapmasını bekleyin.Yaptığında takdir edin.Sizler anne –baba olarak her zaman yanında olamayabilirsiniz.Yaşam becerileri geliştirmesi ve gerektiğinde yalnız kalabilmesi için sorumluluk alması önemlidir.
 5. Çocuğunuzun fiziksel ihtiyaçlarını zamanında karşılamak önemlidir.Bu onların size güven duyması için ilk adımdır.Fiziksel ihtiyaçların yanında duygusal,sosyal,kültürel ihtiyaçları da karşılanmalıdır.
 6. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın.Bireysel farklılıkları nedeniyle öğrenme sürelerinin normalden daha uzun süreceğini unutmayın ve sabırla yaklaşın.
 7. Çocuğunuzun sevme, takdir edilme, beğenilme gibi gereksinimleri olduğunu unutmayın. Yanlışlarını sürekli olarak söylemekten kaçının. Başarılı olduğu işler için ödüllendirin.
 8. Öğrettiginiz şeylerin,çocuğunuzun alışkanlık haline getirmesini ve tekrarlarla pekiştirmesini sağlayın. İsteklerinizi basit komutlarla ifade edin. Her şeyin açık ve kolay anlaşılacak şekilde verilmesine dikkat edin.
 9. Çocuğunuzun eğitimine erken yaşta başlayın.
 10. Öğreteceğiniz işin ya da konunun tamamını birden öğretmeyin. Parça parça tekrarlar ile öğretmeye çalışın. Örneğin; sabah temizliği için önce el yıkamayı, sonra diş fırçalamayı, sonra da saç taramayı öğretin.
 11. Öğrettiklerinizi sık sık tekrarlayın. Öğrenemediğini görünce ısrar etmeyin fakat aradan zaman geçtikten sonra sabırla aynı işlemleri yapmaya ve yaptırmaya çalışın.
 12. Evde gerçekleştirdiğiniz öğretim oturumlarını 5-10 dk’lık oturumlar biçiminde düzenleyin, bu 30-40 dk’lık oturumlardan daha etkili olabilir.
 13. Çocuğunuzla yaptığınız çalışmaları mutlaka kontrol edin. Sonrasında yanlış bilgiyi düzeltmek yeni bir şeyi öğretmekten daha zor olacaktır.
 14. İyi bir dinleyici olun, tüm aile bireylerinin katıldığı sohbet ortamları oluşturun, çocuğunuzun konuşma için gösterdiği çabaları ödüllendirin.
 15. Çocuğunuzun sizi model aldığını unutmayın.
 16. Çocuğunuzun yerine konuşmayın, başkalarının çocuğunuzun yerine konuşmasına da izin vermeyin.
 17. Dil ve konuşma becerilerini geliştirecek fırsatlar yaratın ve her fırsatı değerlendirin.
  • Örneğin; ‘’Bak uçak geçiyor!’’
 18. Çocuğunuzun çıkardığı seslere dikkat edin. Bu sesler iletişim kurma ve konuşma çabalarıdır. Kuracağınız düzgün cümlelerle çocuğa model olun. Çıkardığı sesleri cevaplayın.
  • Örneğin; ‘’ -Su mu istiyorsun?  -Biraz daha mı süt istiyorsun? ‘’
 19. Onunla konuşurken tek kelimeli ifadelerden kaçının. Çocuğun dil gelişiminin erken dönemlerinde tek kelimelik konuşmalar  tek düze, melodik olmayan bir konuşmanın gelişmesine neden olur. Çocuğunuzla konuşurken cümle kurun,yerine göre vurgulu konuşun.
 20. Çocuğunuza bol bol kitap okuyun. Okuma yapmak çocuğun doğal ve akıcı bir dili işitmesini sağlayan iyi bir yöntemdir. Farklı karakterleri farklı seslerle seslendirin. Dramatize edilmiş ilginç sesler,kelimelerin/karakterlerin canlanmasını sağlar.
 21. Çocuğa tutarlı davranın; düştüğünde,üzüldüğünde ve yapamadığında ona acımayın,kendi başına kalkabileceğine, başarabileceğine inanın.Siz inanırsanız o da kendine inanacaktır.
 22. Yaşanan deneyimler çok önemlidir. Çocuğunuza çeşitli deneyimler yaşatın ve bu deneyimlere dayanarak yeni kelimeler öğretin.
  • Örneğin; Hayvanat bahçesine götürüp hayvanlar hakkında konuşabilirsiniz.
 23. Çocuğunuzun eğitim süreci yalnızca onu değil sizi de ilgilendiriyor.Çocuğun okulda aldığı eğitimi yaşadığı ortama genelleyebilmesi için öğretmenleriyle işbirliği içinde olun. Okul-aile işbirliğinin çocuğunuzun gelişiminde en önemli unsuru olduğunu unutmayın.

Yeşim ÖZELMACI

Psikolojik Danışman