ozelegitim

Özel Eğitim Nedir?

Özel eğitim nedir? Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin amaçları nelerdir? Bu konu üzerine yazılmış bilimsel çalışmalar, yöntem teknikler, araştırmalar vs. hakkında yazılan birçok yazı bulunmaktadır. Ancak ben burada sizlere tecrübelerimden yola çıkarak yaşadıklarımı anlatacağım.

Önünden geçerken tabelasında okuduğunuz veya gördüğünüz özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri olmuştur. Ben bu kurumlardan birinde çalışan eğitimci, aynı zamanda bu meslekte 12. yılını tamamlamak üzere olan bir öğretmenim. Hiç merak edip kapısından içeri girmeyi düşündünüz mü bilmiyorum. Ben sizlere burada geçirdiğim 12 yılda gördüğün duyduğum, öğrendiğim, anladığım ve dokunduğum her şeyi anlatayım.

Gördüğüm, duyduğum, öğrendiğim, anladığım ve dokunduğum dedim çünkü dışarıdan bakıldığında bu merkezlere gelen öğrencilerin görmediğini, duymadığını, öğrenemediğini,anlamadığını ve dokunamadığınıya da dokunmakta zorlandıklarını zannedersiniz. İşin aslı hiç de öyle değildir. Bu konularda çoğundan daha yeteneklidirler.

Kapıdan girdiğimizde merakımızıgiderecek soruları sorduğumuzda alacağımız cevapların içinde çoğunlukla “farkındalık” kelimesini duyarız. Peki nedir bu farkındalık? Anlatayım:
Size; sen bunu bilmezsin, anlamazsın, yapamazsın, bizimle oynayamazsın vb. denildi mi hiç? Böyle bir söylem ya da tutumla karşılaşsanız ne yapardınız? Bir musibeti bin nasihatten önce yaşamak zorunda kaldınız mı? Hayatınız sürekli karantina halinde geçseydi ne yapardınız düşündünüz mü? İşte bu sorulara vereceğiniz her cevap ne kadar ‘’ farkında’’olduğunuzu gösterir.

Onların bizlerden istedikleri ayrıcalık, sevgi ya da öncelik değildir aslında. Bizden istedikleri tek şey eşitlik. Herkese nasıl davranıyorsanız onlara da öyle davranmanız. Hatalarını düzeltmek yerine doğrusunu göstermeniz, ön yargılı yaklaşmamanız.

Yapamayacaklarına değil yapabileceklerine odaklanmanız. Özgüvenlerini arttırdığımızda, birazcık cesaretlendirdiğimizde ve kendilerini tanımalarına zaman verdiğimizde neleri başarabileceklerini göreceksiniz.

Özel eğitim bir ağaç gibidir, Rehabilitasyon Merkezleri gövdesini oluşturur, dalları ve yaprakları öğretmenler ve eğitimcilerdir, çiçekleri ve meyveleri ise öğrencilerdir. Her ağaç çiçek açabilir ama bazıları geç açar.Yanlış toprağa ekilen tohum ise hiç çiçek açmaz.Onlar için doğru toprağı bulup,sabırla ilgilenmeye devam ederseniz zamanı ne olursa olsun mutlaka açacaklardır.

İsmail GÖKÇE

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni